Curriculum Vitae: Nuša Zadravec Šedivy

Doc. dr. Nuša Zadravec Šedivy, univ. dipl. psih.

Doc. dr. Nuša Zadravec Šedivy se ukvarja z raziskovanjem in preprečevanjem samomorilnega vedenja, pri čemer se osredotoča na duševno zdravje in kvaliteto življenja ranljivih skupin ter na razvoj preventivnih pristopov. Njeno delo vključuje različne populacije, kot so mladostniki, moški, zaprte osebe in starejši odrasli. Poleg raziskovanja je aktivna tudi na pedagoškem področju in v profesionalnih mrežah, s čimer prispeva k razvoju suicidologije in promociji duševnega zdravja v Sloveniji in širše.

Trenutno profesionalno delo

Od leta 2013 je zaposlena na Univerzi na Primorskem, Inštitutu Andrej Marušič, na Slovenskem centru za raziskovanje samomora, kjer sodeluje pri številnih nacionalnih in mednarodnih raziskovalnih in intervencijskih projektih s področja duševnega zdravja in samomorilnega vedenja. Posebej izstopa kot ena ključnih avtoric in izvajalk projekta A (se) štekaš?!? – Integriran pristop krepitve duševnega zdravja in preprečevanja samomorilnega vedenja za mladostnike, trenutno pa je koordinatorka projekta Ker te štekam: Razvoj trajnostne mreže strokovnjakov in njihovih veščin za preprečevanje samomorilnega vedenja mladih ter obravnavo posledic samomora​. Med letoma 2020 in 2023 je bila vodja podoktorskega projekta Starostniki ranljivi za samomor: pristopi k zmanjšanju občutka osamljenosti in krepitvi duševnega zdravja.

Je urednica znanstvene monografije Samomorilno vedenje mladostnikov in aktivna udeleženka številnih znanstvenih in strokovnih konferenc, kjer predstavlja svoje raziskave. Objavila je več znanstvenih člankov, konferenčnih prispevkov in poglavij v znanstvenih monografijah.

Poleg raziskovalnega dela poučuje na dodiplomskem študiju Biopsihologije ter na magistrskih programih Uporabna psihologija in Biopsihologija na UP FAMNIT. Sodeluje tudi pri magistrskem programu Inkluzija v vzgoji in izobraževanju na UM PEF. Aktivno je vključena v doktorski študijski program Suicidologija in duševno zdravje na UP FAMNIT, kjer predava in opravlja vlogo namestnice koordinatorice programa.

Ob tem se redno strokovno izpopolnjuje – med drugim je zaključila Praktikum I iz vedenjsko-kognitivne terapije ter izobraževanja za učitelje čuječnosti Mindfulness-Based Cognitive Therapy (MBCT).

Pretekle profesionalne izkušnje

Univerzitetni študij psihologije je zaključila leta 2012 na Oddelku za psihologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Med študijem je v okviru programa Erasmus obiskovala Fakulteto za psihologijo Univerze v Bergnu, kjer je tudi zasnovala svojo diplomsko nalogo Osamosvajanje od staršev: primerjava Slovencev in Norvežanov na prehodu v odraslost.

Leta 2013 je pričela doktorski študij na programu Humanistika in družboslovje – Aplikativne psihološke študije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, ki ga je uspešno zaključila leta 2018 z doktorsko disertacijo Stališča do samomora ter opozorilni znaki samomorilnega vedenja pri moških s preteklim poskusom samomora. V tem času je delovala tudi kot mlada raziskovalka na Inštitutu Andrej Marušič.